ČINNOST HUMANITÁRNÍ JEDNOTKY 2020

V roce 2020 jsme byli nasazeni poprvé v našem kraji a to hned několikrát.

  • PŘEVOZ BOXU NA HRANIČNÍ PŘECHOD S NĚMECKEM
  • ŠITÍ A DISTRIBUCE ROUŠEK
  • ZAJIŠTĚNÍ ZÁKLADNÍCH ŽIVOTNÍCH POTŘEB A ROZVOZ OBĚDŮ PRO SENIORY
  • POMOC V TRIÁŽNÍM STANU V MASARYKOVĚ NEMOCNICI ÚSTÍ NAD LABEM
  • OBSTARÁVÁNÍ ROUŠKOVNÍKŮ
  • KONCERTY POD OKNY

PRVNÍ NASAZENÍ HJ V ROCE 2020

Po vyhlášení nouzového stavu v ČR, k němuž došlo s cílem omezit šíření nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru, se Český červený kříž, jako podpůrná organizace veřejné správy, zapojil do pomocných a preventivních aktivit na území ČR.

První nasazení naší jednotky bylo 10. 3. 2020 od 19 do 21 hodin. Od kolegů z OS ČČK Praha 1 jsme převzali u sjezdu D8 - Mělník box, který jsme odvezli na hraniční přechod Petrovice D8 směr Praha. Box obsahoval základní hygienické potřeby, drobné občerstvení atd.. Tento box byl umístěn pro případ, že se při kontrole u cizince na hraničním přechodu zjistí příznaky koronaviru.


ŠITÍ A DISTRIBUCE ROUŠEK

15. 3. jsme začali šít a vybírat roušky. Dohromady jsme vybrali a naši členové ušili celkem 8 000 roušek, které jsme nechali vyprat v prádelně Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem. Dále jsme je distribuovali do míst, kde bylo potřeba (Senior centrum Pohoda, Nemocnice dlouhodobé péče Ryjice...) a na rouškovníky pro občany Novosedlic, Dubí a Proboštova. Velké poděkování patří všem, kteří nám darovali roušky i OS ČČK Praha 1 za 1 000 sterilizovaných ručně šitých roušek. Pomohli i sousedé z OS ČČK Litoměřice, kteří nám distribuovali kolem 700 roušek.


ZAJIŠTĚNÍ ZÁKLADNÍCH ŽIVOTNÍCH POTŘEB PRO SENIORY

18. 3. jsme začali zajišťovat v Novosedlicích a Proboštově dovoz nákupů, či vyzvednutí léků a rozvoz obědů seniorům a lidem z ohrožených skupin. Tuto službu jsme pak realizovali od následujícího dne i v Dubí. Tuto aktivitu jsme ukončili k datu 30. 4. 2020 - za celou dobu provozu jsme rozvezli 570 obědů a nákupů a odsloužili 720 hodin.


VÝPOMOC U TRIÁŽNÍHO STANU MASARYKOVY NEMOCNICE

19. 3. jsme začali vypomáhat u tirážního stanu u Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde jsme vypomáhali zdravotnickému personálu. Ve dnech 11. a 12. 4 nám přijeli pomoci členové humanitárních jednotek z Prachatic a Českého Krumlova. Tuto činnost jsme ukončili k datu 1. 5. 2020 - dohromady jsme zde odsloužili 3 000 hodin.


ROUŠKOVNÍKY

7. 4. jsme osadili v Proboštově první rouškovník. Následující den jsme osadili rouškovníky i v Novosedlicích a Dubí. Roušky si zde mohli odebrat občané z rouškovníků zdarma. Roušky byly ušity lidmi z okolí, vyprané v prádelně Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem a zabaleny našimi členy a dobrovolníky. Poslední roušky jsme na rouškovníky pověsili 5. 5. - dohromady bylo na rouškovníky vydáno 3 000 roušek. Na balíčky, ve kterých roušky byly jsme použili 30 km provázku.


KONCERTY POD OKNY

15. 4. jsme pořádali první koncert pro seniory #POD OKNY, inspirovali jsme se oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 1, který s touto činností začal již dřív. Seniorům na Teplicku zpíval Libor Schlenz - student konzervatoře a Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka. Zvuk zajišťuje Radek Svoboda z RiderSound.

První koncert proběhl v Novosedlicích - Nová 503, následně jsme zpívali v Seniorcentru Pohoda v Dubí, v Domově seniorů Bystřany a následně v objektech v Teplicích, kde žijí převážně senioři - Lipová ulice, Prosetice a Nová ves. Nakonec se zpívalo i v domově se zvláštním režimem OS ČČK Teplice. V průběhu se k nám přidala i taneční skupina Bolly Ladies.


SHRNUTÍ A PODPORA

Náš team čítal 50 členů a dobrovolníků, odpracovali jsme dohromady 4 010 hodin bez nároku na honorář a najezdili 15 000 km.

Velké poděkování patří všem, kteří nám pomohli, v první řadě jsou to naši členové a dobrovolníci, lidé kteří šili roušky a darovali ochranné štíty. Dále pak chceme poděkovat - Kofola, Refugio Tisá, Procter&Gamble, Holl restaurace steak&pizza Chabařovice, Pizzeria Sluis Novosedlice, Burger King Ústí nad Labem, Originální hospodské brambůrky, Red Bull, Relax, Coca - Cola HBC, RiderSound, QUADEXTP, Severočeská vodárenská společnost a.s., Pecud v.o.d. Žandov, taneční skupině Bolly Ladies, Liboru Schlenzovi a Luboši Cinkemu. Prostě všem, díky kterým jsme to zvládli.